monitoring i telewizja przemysłowa (cctv)

Najpopularniejszy na świecie system pozwalający śledzić z odległości zdarzenia przy jednoczesnym rejestrowaniu obrazu. Może się on składać przez jedną do nawet kilkuset kamer przemysłowych jednocześnie. Kręgosłupem tego systemu są głównie rejestratory i kamery, z których obraz jest transmitowany do centrum odbiorczego, gdzie personel na monitorach może obserwować rejestrowane zdarzenia.

Monitoring Telewizja przemysłowa CCTV

Jest to system przekazywania obrazu (rzadziej w połączeniu z dźwiękiem) z określonych pomieszczeń w zamkniętym systemie odbiorczym służący do nadzoru oraz zwiększeniu bezpieczeństwa pomieszczeń lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery. Podgląd z kamer zwykle jest udostępniony wyłącznie na stanowiskach ochrony w celu monitorowania potencjalnie niebezpiecznych zachowań ale może być również udostępniony przez Internet dla określonych użytkowników. Dziś pojęcie telewizji przemysłowej zostaje powoli wypierane przez „monitoring video”, co jest właściwie anglicyzmem, lecz skuteczniej opisuje zakres i dziedzinę przedmiotu, o którym mówi. Telewizja przemysłowa obecna jest m.in. w takich obiektach jak centra handlowe, hipermarkety, kasyna gry, ulice miast, place itp.

Obecnie coraz częściej funkcjonuje nazwa telewizyjne systemy dozorowe zamiast przestarzałego terminu jakim jest telewizja przemysłowa. Według nowszej definicji Telewizyjne systemy dozorowe – to zespoły środków technicznych i programowych przeznaczonych do obserwacji, wykrywania, rejestrowania oraz sygnalizowania warunków wskazujących na istnienie niebezpieczeństwa powstania szkód lub zagrożeń osób i mienia. Zapraszamy do kontaktu i współpracy.

Każdą instalację wykonujemy z dbałością o najmniejsze szczegóły co zapewnia Państwu wysoką jakość wykonania oraz trwałe zabezpieczenie sprzętu na długie lata. W swojej ofercie posiadamy również kamery ukryte w różnych przedmiotach, są to tak zwane kamery szpiegowskie. Najczęściej wykorzystywane w przypadku podejrzeń o kradzież i chęci „złapania za rękę” sprawcy.

Instalacje systemów dozorowych to nasza specjalność. Wykorzystując najnowsze rozwiązania możemy zaoferować Państwu szeroki wachlarz rozwiązań i możliwości z wykorzystaniem kamer.

Projektujemy i wdrażamy systemy rozległe, zintegrowane z systemami bezpieczeństwa.

Kamera do monitoringu to jeden z najważniejszych elementów systemu dozoru wizyjnego. Istotna jest przede wszystkim ich jakość oraz dopasowanie do konkretnego typu zastosowania. W połączeniu z odpowiednim rozmieszczeniem pozwoli to skutecznie zabezpieczyć obiekt.

No dobrze, ale jakie kamery wybrać? Parametry wybranych kamer do monitoringu powinny być zgodne nie tylko z warunkami, w których będą pracować, ale również z technologią obsługiwaną przez rejestrator do monitoringu. Obecnie na rynku dostępne są kamery do monitoringu pracujące w technologiach AHD, HD-CVI, HD-TVI i Kamery IP – możesz więc dopasować odpowiednie urządzenia do każdego systemu.

Poszczególne modele różnią się też:

• rozdzielczością – im wyższa, tym lepsza jakość obrazu,
• kształtem – odpowiadającym m.in. za pole widzenia oraz rodzaj montażu,
• obecnością technologii IR – pozwalającą na nagrywanie wyraźnego obrazu w ciemności.

Systemy monitoringu CCTV IP

Monitoring IP jest nowoczesną technologią do budowania systemów telewizji CCTV, opartą o protokół sieciowy IP, pozwalający na pracę kamer bezpośrednio w sieci LAN.  Dzięki temu instalacja monitoringu może być rozwinięta o dowolną ilość kamer, a jedynym czynnikiem limitującym jest przepustowość sieci.

Kamery IP charakteryzują się znacznie wyższą rozdzielczością nagrywania, dochodzącą nawet do 12Mpx. Poprzez wykorzystanie architektury sieci LAN może być dowolnie rozbudowywany z wykorzystaniem innych aktywnych urządzeń sieciowych, takich jak systemy wideodomofonowe IP.

PoE – Zasilanie i transmisja sygnału

Dużą przewagą systemów IP jest też zastosowanie switch’y PoE (Power over Ethernet). Systemy IP posiadające funkcję PoE wykorzystują do rozprowadzenia zasilania ten sam przewód UTP, którym jest transmitowany sygnał wideo. Ogranicza to znaczącą koszty, eliminując potrzebę przygotowania dodatkowej instalacji elektrycznej przy tworzeniu systemu monitoringu IP.

ePoE – Transmisja do 1000m

Jedną z najnowszych funkcji, zastosowanych w systemach IP, jest ePoE (wprowadzona przez firmę Dahua). Technologia ta umożliwia transmisję obrazu kablem UTP na odległość nawet 1km bez konieczności zastosowania tzw. ekstenderów PoE, wzmacniających sygnał.

Monitoring IP jest idealnym wyborem jako monitoring do domu i wszędzie tam, gdzie od systemu wizyjnego, wymaga się rejestrowania bardzo szczegółowego obrazu. Unikalną zaletą tej technologii jest możliwość pracy kamer IP, w środowisku sieci LAN. Podłączenie kamer realizowane jest przez przewód sieciowy UTP, zakończony wtykiem RJ-45.

Nieograniczony zasięg

Monitoring IP daje możliwość w łatwy i prosty sposób obsługiwać nawet najbardziej rozbudowane obiekty. Odległość kamer IP od jednostki rejestrującej nie jest ograniczona zasięgiem transmisji pojedynczego kabla, ponieważ przesył obrazu odbywa się przez sieć LAN, gdzie istnieją aktywne urządzenia sieciowe. Transmisja sieciowa IP posiada ograniczenia w przepustowości. Urządzenia posiadające porty FastEthernet mogą osiągać prędkości do 100 Mb/s a te, które mają porty gigabitowe osiągać mogą przepustowość rzędu 1000 Mb/s. Warto pamiętać również o ograniczeniu maksymalnej długości pojedynczego odcinka skrętki komputerowej która wynosi do 100 m.

Monitoring IP to bardzo wysoka jakość obrazu

Kamery IP posiadają dużo wyższe rozdzielczości otrzymywanego obrazu. Poziom szczegółów jest nieporównywalnie wyższy w stosunku do klasycznych kamer analogowych. Rozwiązania tej technologii oferują również znacznie lepszą jakość oraz dużo szersze możliwości zarządzania zarejestrowanym obrazem. Kamery dostępne w naszej ofercie rejestrują obraz w rozdzielczości HD, FULL HD, a nawet 4K.

Możliwość zasilania kamer IP przez PoE

Power over Ethernet (PoE) to technologia umożliwiająca przesył zasilania za pomocą przewodu sieciowego UTP do urządzeń. Przy użyciu PoE w monitoringu IP uzyskamy jednocześnie transmisję obrazu oraz zasilanie kamer z sieci IP. Dzięki tej metodzie zasilania użytkownik ogranicza koszty związane z instalacją elektryczną. Rozwiązanie z zastosowaniem zasilania PoE nie wpływa na jakość i zasięg transmisji danych.

Monitoring IP ma dużą odporność na zakłócenia

Cyfrowa transmisja obrazu jest dużo bardziej odporna na zakłócenia wywołane polem elektromagnetycznym w porównaniu z transmisją analogową. W monitoringu IP możliwe jest odtworzenie najdrobniejszych detali zarejestrowanego materiału wideo. Na obrazie z kamer IP nie doświadczymy zakłóceń w postaci pasków, które można spotkać na obrazie z tradycyjnych kamer analogowych.

Możliwość przesyłania wielu informacji

Bogate menu kamer CCTV-IP pozwala na zaawansowaną analizę obrazu i korzystanie z różnych funkcji, np. detekcja ruchu, dwukierunkowe audio, przekroczenie linii – zliczanie, zczytywanie tablic rejestracyjnych, wejścia wyjścia alarmowe czy sterowanie innymi urządzeniami z poziomu kamery. W przypadku kamer obrotowych istnieje możliwość zdalnego sterowania ruchem głowicy.

Monitorowanie oraz zarządzanie z dowolnej lokalizacji

CCTV IP sprawdza się zarówno do obsługi małych oraz dużych i rozproszonych obiektów. Pozwala na podgląd obrazu i konfigurację kamery przez przeglądarki www z dowolnego miejsca za pośrednictwem Internetu. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Mają wtedy możliwość stałego monitoringu, np. domu prywatnego, z każdego dowolnego miejsca. Podgląd może odbywać się przewodowo lub zdalnie, za pomocą urządzeń takich jak laptop czy telefon.

Możliwość łatwej rozbudowy

Zamontowanie kamer IP jest bezproblemowe, ponieważ do transmisji danych monitoring IP wykorzystuje sieci LAN, WLAN i WAN. Każdą kamerę można skonfigurować według własnych potrzeb. Wykorzystanie tego systemu daje praktycznie nieograniczone możliwości na sprecyzowanie pracy urządzeń sieciowych w danym obiekcie.

Niższe koszty instalacji

Monitoring IP powala na wykorzystanie okablowania uniwersalnego (strukturalnego). Już od samego początku instalacji ilość użytych przewodów ulega zmniejszeniu w porównaniu z instalacjami bazującymi na przewodach koncentrycznych. Zbudowanie systemu monitoringu IP ogranicza się często do skorzystania z istniejącej już sieci komputerowej. W prostych instalacjach nie wymaga to od instalatora położenia nowych kabli i wykonywania specjalnych instalacji zasilających do kamer sieciowych.

Połączenie kamer i rejestratorów – Switche PoE

Polularnym elementem systemu monitoringu IP, służącym do realizacji połączenia kamer IP z rejestratorami NVR, są switche PoE. Rejestratory video są niezbędne w systemie monitoringu CCTV-IP. W naszej ofercie znajdziesz jedynie najwyższej jakości przełączniki sieciowe, dedykowane do systemów monitoringu IP. Oferujemy standardowe switche Power over Ethernet, switche pracujące w trybie „long range”, switche z podwójnymi portami UPLINK, a także switche z interfejsami SFP, do kótrych można podłączyć przewody światłowodowe. Światłowód jest nośnikiem informacji, którego przepustowość jest na najwyższym poziomie. W ofercie posiadamy również routery Wi-Fi. Dzięki nim sieci Wi-Fi mogą pracować zarówno w zastosowaniach domowych jak również w systemie monitoringu CCTV.