Instalacje odgromowe

To inwestycja chroniąca obiekty i urządzenia przed porażeniami wynikłymi z wyładowań atmosferycznych, stosowana w budownictwie mieszkalnym jako zabezpieczenie budynku lub instalacji. Ochrona odgromowa to ogół rozwiązań i produktów mających na celu ochronę przed bezpośrednimi, czy też pośrednimi skutkami działań piorunów na zabezpieczony obiekt.

Dlaczego instalacja odgromowa jest potrzebna

Piorun jest bardzo silnym wyładowaniem elektrostatycznym zwykle towarzyszący burzom.  Aby lepiej to sobie zobrazować przypomnijmy sobie grzmot dźwiękowy pojawiający się chwilę po błysku. Straszny dźwięk prawda? Siła piorunu dochodzi do 250 tys A i 35 mln V i jest naprawdę niszczycielska. Bardzo wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy że oszczędność w zakresie instalacji odgromowej może przynieść katastrofalne skutki! Pioruny rozrywają kominy, poszycia dachowe, niszczą instalację elektryczną, a w najgorszym wypadku doprowadzają do pożarów! Naprawa dachu czy też wymiana instalacji oraz urządzeń może nieść za sobą dziesiątki tysięcy złotych! Czy naprawdę koszt instalacji „piorunochronu” warto przełożyć na balustrady do balkonu czy kostkę brukową na podjazd? 

Posiadając kompletną instalację odgromową mogą Państwo czuć się bezpieczniNie trzeba już unikać korzystania z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych. Korzystanie z tych urządzeń w warunkach gdy nie posiadamy odpowiedniego zabezpieczenia grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji, który może doprowadzić do śmierci!

Z czego składa się instalacja odgromowa

– zwodów bezpośrednio przyjmujących wyładowania atmosferyczne.
– przewodów odprowadzających, łączących zwody z przewodami uziemiającymi.
– przewodów uziemiających, łączących przewody odprowadzające z uziomem.
– zacisków probierczych stanowiących rozłączane połączenie śrubowe przewodu odprowadzającego i przewodu uziemiającego w celu umożliwienia pomiaru rezystancji uziomu lub sprawdzenia ciągłości galwanicznej części nadziemnej instalacji odgromowej.
– uziomu, odprowadzającego ładunek elektryczny do metalowych części umieszczonych w gruncie.

Do środków ochrony odgromowej należą: odstępy izolacyjne, wyrównywanie potencjału, dodatkowe zabezpieczenia (ochronniki przepięciowe), ekranowanie. Uzupełnieniem ochrony odgromowej jest ochrona przepięciowa.

NIE ZWLEKAJ Z DECYZJĄ I ZAMÓW PROJEKT WRAZ Z MONTAŻEM JUŻ DZIŚ!

Zmieniające się warunki atmosferyczne i co raz częstsze burze w naszym regionie skłaniają do refleksji, czy aby jesteśmy dobrze zabezpieczeni przed działaniami piorunów. Budując dom na terenie niezabudowanym jesteśmy bardziej narażeni na ich „przyciąganie”. Faktem jest że nie tylko drzewa przyciągają wyładowania atmosferyczne ale również żyły wodne, czy też minerały znajdujące się pod ziemią. Właściwa instalacja odgromowa przygotowana przez naszą firmę, zagwarantuje Państwu spokojnie i bezpieczne użytkowanie obiektu.